Czym są kredyty ekologiczne i czy warto z nich skorzystać?
Od paru ostatnich lat rośnie wśród Polaków moda na ekologię i wszystko co jest z nią związane. Tendencja do proekologicznego życia najbardziej rozwinięta jest wśród ludzi młodych, którzy często mają w swoich planach rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w zgodzie z poszanowaniem przyrody i środowiska naturalnego.
Skłonność do dbałości o faunę i florę zauważyły również polskie banki i powoli zaczynają wprowadzać do swoich ofert ekologiczne kredyty hipoteczne. Przykładem może być Bank Ochrony Środowiska, który oferuje taki kredyt wszystkim, którzy planują wybudować nieruchomość przyjazną środowisku.
Ekologiczne kredyty hipoteczne
Aby móc ubiegać się o ekologiczny kredyt hipoteczny w BOŚ, należy przede wszystkim przedstawić plan mieszkania lub domu. Warto przy tym zaznaczyć, że działania dotyczące wybudowania nieruchomości muszą wykorzystywać najnowsze technologie, które swoim rozwiązaniami uzasadniają dbałość o środowisko naturalne. Na przykład dzięki zastosowaniu takich, a nie innych technologii do atmosfery ziemskiej będzie wydzielana mniejsza ilość dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. Dzięki temu niweluje się wkład w powstawanie tzw. efektu cieplarnianego.
Niewątpliwie warto zastanowić się nad zaciągnięciem ekologicznego kredytu hipotecznego, mając na uwadze choćby to, że bardzo często jest on udzielany na korzystnych warunkach. Po spełnieniu wszelkich oczekiwań banku kredytobiorca może liczyć na atrakcyjne oprocentowanie kredytu w wysokości zaledwie 1 proc.
Ekologiczne kredyty inwestycyjne
Oprócz kredytów hipotecznych coraz większym zainteresowaniem cieszą się ekologiczne kredyty inwestycyjne. Są one przeznaczane na rozmaite projekty i inwestycje, które w swoich założeniach mają przede wszystkim ochronę i dbałość o środowisko naturalne. O taki kredyt inwestycyjny mogą starać się wszystkie firmy, które wyrażą tylko chęć skorzystania z oferty.
Także i tu bank wymaga od potencjalnego kredytobiorcy przedstawienia szczegółowych planów, które potwierdzają, że użyte technologie i rozwiązania wykazują dbałość o środowisko naturalne. Po prostu inwestycja bez żadnych zastrzeżeń musi być proekologiczna. Warto przy tym podkreślić, że takie działanie Banku Ochrony Środowiska nie tylko działa wspierająco i rozwijająco na przedsiębiorstwa, lecz również uczy ich szacunku i dbałości o środowisko. To niezmiernie ważne, gdyż rośnie wiedza na temat ekologii wśród firm oraz ich właścicieli, a także klientów. Daje to dobre prognozy na przyszłość.