Fundusze zrównoważone – na czym polega równowaga?

22 września
15:51 2016

Fundusze zrównoważone pozwalają inwestować przy obniżonym stopniu ryzyka, a to wszystko dzięki odpowiedniej selekcji instrumentów inwestycyjnych.

Na rynku usług i produktów finansowych znajdziemy całe multum propozycji w zakresie pomnażania majątku. Częstokroć konsumenci są naprawdę zmieszani faktem, że wybór jest aż tak duży. To powoduje, że nie chcą oni w ostateczności podejmować decyzji i pozostają z oszczędnościami leżącymi odłogiem na ich kontach. Z jednej strony takie konsekwencje to skutek nadmiaru możliwości, a z drugiej obaw związanych z inwestowaniem. Na pewno większość z nas spotkała się niejednokrotnie z taką sytuacją, kiedy pojawiała się ochota, by zainwestować, ale nie wiadomo było dokładnie, na czym polega istota danego produktu, który proponował nam doradca. W każdym człowieku tkwi bardzo mocno osadzona potrzeba bezpieczeństwa. Inwestowanie z bezpieczeństwem na pewno się nie kojarzy i dlatego tak mały odsetek osób się na nie decyduje.

Rozwiązaniem, które wychodzi naprzeciw naszej naturalnej potrzebie bezpieczeństwa, a jednocześnie wychodzi chęci osiągnięcia zysków, są fundusze zrównoważone. Tego typu fundusze zaliczane są do grupy funduszy mieszanych. Oznacza to, że w skład portfela inwestycyjnego funduszu wchodzą zarówno produkty bardziej ryzykowne i mniej ryzykowne. Zwykle proporcja między tymi dwoma obszarami wynosi 1 do 1, czyli 50 proc. ryzykownych papierów wartościowych i 50 proc. bezpiecznych papierów wartościowych.

Fundusz zrównoważony to inwestowanie jednocześnie w akcje i obligacje. Te pierwsze znane są z dużych wahań. Inwestycjami tylko w akcje zajmują się fundusze agresywne. Oczywiście akcje zapewniają najlepsze zyski, ale z drugiej strony w okresie bessy inwestowanie w akcje może sprawić, że stracimy naprawdę dużo. Może zdarzyć się że długo nie uda nam się odbić. Obligacje zapewniają bezpieczeństwo i stabilność lecz, kupując je, naprawdę nie ma co spodziewać się wysokich zysków.

Wydaje się, że fundusze zrównoważone są idealną propozycją dla osób, które nie są mocno obeznani w finansach, by podejmować śmielsze i bardziej ryzykowne decyzje inwestycyjne. Gwarantują one tak potrzebną równowagę i w czasie bessy są dobrze zbilansowane, przez co nie tracimy zbyt wiele kapitału. Aktualny wybór funduszy zrównoważonych na rynku jest bardzo duży i z pewnością każdemu uda się znaleźć taką propozycję, która zadowoli go poziomem swojego bezpieczeństwa a także prognozowanymi zyskami.