Alior Bank: ile kosztuje przelew w euro?

03 lutego
16:23 2016

Masz konto w Alior Banku i chcesz wykonać przelew z tego rachunku, ale nie w złotówkach, a w euro? Sprawdź, ile to kosztuje.

Przelewy należą do jednych z podstawowych operacji wykonywanych z rachunku bankowego. Te zagraniczne mogą się wiązać jednak z bardzo dużymi kosztami. Na szczęście przelewy w euro do krajów Unii Europejskiej, dzięki unijnym regulacjom, nie są aż tak kosztowne. Można je realizować zarówno z kont walutowych, jak i z rachunków prowadzonych w złotych.

Przelew w euro tańszy

Jeśli dokonujemy przelewu w euro do krajów Unii Europejskiej, a także do takich państw, jak Szwajcaria, Norwegia, Monako, Islandia i Lichtenstein, możemy skorzystać z przelewu SEPA (Single Euro Payments Area), ponieważ to kraje, na terenie których bezgotówkowe rozliczenia w euro dokonywane są na takich samych zasadach, korzystając z tych samych zapisów prawnych. Korzystanie z przelewów SEPA to tak naprawdę same korzyści dla klientów banków:

  • szybki czas realizacji transferu (do 3 dni),
  • brak banków pośredniczących, a zatem przelew jest tańszy,
  • opłata nie jest potrącana z puli przelewanych środków.

Żeby skorzystać z transferu SEPA, należy spełnić pewne warunki:

  • przelew musi być realizowany w euro,
  • potrzebny jest adres SWITF banku odbiorcy,
  • numer rachunku musi być podany w standardzie IBAN,
  • musi zostać wybrana opcja SHA (koszty pokrywa po równo nadawca i odbiorca przelewu).

Ile kosztuje przelew w Alior Banku?

Oczywiście w Alior Bank również można skorzystać z przelewu SEPA. Dokonując przelewu w euro, zapłacimy jedynie 5 zł. Dla porównania, realizując przelew zagraniczny SWIFT poza wymienione wcześniej kraje zapłacimy w Alior Banku 50 zł oraz dodatkowo 70 zła za opcję OUR (koszty pokrywa nadawca), a 30 zł za przelew elektroniczny.

Oferta kont w Alior Banku

Alior Bank posiada w swojej ofercie szeroką gamę różnych rachunków osobistych, nie tylko w złotówkach. Można zdecydować się na przykład na konto walutowe prowadzone nie tylko w euro, dolarach, funtach brytyjskich czy we frankach szwajcarskich. Oprócz tego dostępne są również rachunki w polskiej walucie, jak darmowe Konto Internetowe, Konto Wyższej Jakości bez opłat, Konto Rozsądne ze zwrotem 3% za zakupy dokonane kartą czy Konto Alior Rachunki Bez Opłat.