Akcje amerykańskie

11 października
16:27 2016

Na rynkach inwestycyjnych panują zmienne nastroje, nadal notowane są wahania kursów akcji, a brak stabilizacji od dawna nie nastraja inwestorów optymistycznie. Eksperci uważają jednak, że amerykańskie akcje nadal będą dominowały i stanowiły najbardziej atrakcyjny towar dla inwestorów.

Z prognozami analityków inwestycyjnych różnie bywa: czasami się sprawdzają, a czasami nie. W zasadzie to inwestorzy sami biorą na siebie odpowiedzialność za ryzyko, lokując pieniądze w inwestycje, które mogą przynieść (i przynoszą) zyski, ale też straty. Inwestując w jakiekolwiek akcje, ryzykuje się najbardziej. Można albo dużo zyskać, albo wszystko stracić.

Nie inwestuj w jeden fundusz i w akcje jednej spółki

Decydując się na inwestowanie, obojętnie czy na rynku funduszy inwestycyjnych, czy samodzielnie na giełdzie, nie należy oszczędności inwestować w jeden fundusz czy w akcje jednej spółki. Jeżeli inwestycja nie wypali, inwestor wszystko traci. Jeżeli natomiast zainwestuje w kilka funduszy, w tym również w fundusze bezpieczniejsze, a także w akcje kilku spółek, to nawet jeżeli na jednej inwestycji straci, to na drugiej może zyskać. Trzeba się trzymać jednej zasady: mianowicie ktoś, kto ma zamiar inwestować, powinien mieć wiedzę o rynku inwestycyjnym. Jeżeli takiej wiedzy nie ma, lepiej od razu zrezygnować.

W akcje amerykańskie

Najbardziej atrakcyjnymi akcjami na rynku inwestycyjnym są akcje amerykańskie. Należy jednak na bieżąco śledzić sytuację oraz to, jak się zachowuje rynek akcji amerykańskich. Jak na razie rynek amerykański znajduje się w bardzo dobrym stanie i stale się rozkręca, warto więc stawiać na akcje amerykańskie. Nie należy zapominać o raczej pozytywnym klimacie dla akcji polskich spółek. Oczywiście, warto inwestować w akcje amerykańskie, ale i akcje polskich spółek prawie zawsze przynosiły zyski.

Ten rok ma należeć do USA

W opiniach ekspertów 2015 rok należeć będzie do Stanów Zjednoczonych przede wszystkim dlatego, że:

  • gospodarka USA stale się rozpędza;
  • w 2015 roku nachodzą na siebie dwa bardzo pozytywne cykle dla giełdy amerykańskiej, mianowicie „prezydencki” oraz dekadowy, co zdarza się raz na 20 lat;
  • w okresie recesji w USA mocno wzrastały ceny ropy, obecnie ceny stale spadają do rekordowych poziomów, co wpływa na rozwój globalny.

Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć nawet na dwucyfrowy wzrost na amerykańskiej giełdzie.

Oczy zwrócone na S&P 500

Szczególnie wskazywane są indeksy w amerykańskich spółkach S&P 500, których wzrosty biją kolejne rekordy i nadal pną się w górę. A to oznacza, że warto zagrać na amerykańskiej giełdzie za pośrednictwem ETF, dostępnego również w Polsce. Warto nadmienić, że opłaty są nawet kilka razy mniejsze niż funduszy akcyjnych, co również nie jest bez znaczenia. Trzeba jednak wszystko dokładnie przeanalizować i liczyć na łut szczęścia, bowiem w inwestowaniu szczęście jest bardzo potrzebne.

Nie rezygnujmy z akcji polskich spółek

Inwestorzy dużo zyskiwali, inwestując w akcje polskich spółek. Niektóre akcje polskich spółek mogą okazać się hitami 2015 roku. Jednak trzeba wiedzieć, które branże będą dominować w tym roku, które indeksy będą najlepiej sobie radziły, a które mogą mieć kłopoty. Na te pytania starają się odpowiedzieć analitycy tego rynku. Przedsiębiorcy, którzy od lat inwestują i grają na giełdzie, powinni wiedzieć, czy inwestować np. w WIG 20, czy może w WIG-40 i w sWIG 80. Nie muszą się opierać na sugestiach analityków, ale czasami warto ich posłuchać.